КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 9103/241/2012
Суддя-доповідач: Федотов І.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 жовтня 2012 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Федотова І.В.,
суддів Вівдиченко Т.Р. та Лічевецького І.О.,
при секретарі -Конюшенко Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, адміністративну справу за позовом Кандидата у народні депутати України у 151 одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1577 від 16 жовтня 2012 року, -
ВСТАНОВИЛА:
19 жовтня 2012 року Кандидат у народні депутати України у 151 одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_2 (далі -позивач) звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду із адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі -відповідач, ЦВК) та просить визнати протиправною та скасувати Постанову ЦВК № 1577 від 16.10.2012 року «Про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в одномандатному виборчому окрузі № 151».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови допущено порушення норм Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 № 4061-VI та засад виборчого процесу, зокрема засад рівності кандидатів в народні депутати.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про час і місце судового розгляду в суд не з'явився і не вирішив питання свого представництва.
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позову, зазначив, що оскаржувана постанова прийнята обґрунтовано та з додержанням норм чинного законодавства.
Заслухавши пояснення сторін, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Постановою Центральної виборчої комісії № 203 від 08.08.2012 року «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в одномандатних виборчих округах», позивача зареєстровано кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №151.
15 жовтня 2012 року до Центральної виборчої комісії надійшла заява Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»разом з рішенням ХІ З'їзду цієї партії від 15.10.2012 про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в одномандатному окрузі №151.
На підставі вищевказаних документів, ЦВК прийнято постанову № 1577 від 16.10.2012 року якою скасовано реєстрацію кандидата у народні депутати України ОСОБА_2, висунутого політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в одномандатному виборчому окрузі № 151.
Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 61 Закону України «Про вибори народних депутатів України», Центральна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати в разі звернення партії не пізніш як за дванадцять днів до дня голосування про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у депутати відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії.
Згідно з ч. 6 ст. 61 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія доводить до відома партії, кандидата у депутати рішення про скасування реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати або про оголошення попередження не пізніш як наступного дня з дня його прийняття та надає представнику партії у Центральній виборчій комісії або кандидатові у депутати копію цього рішення у той же строк.
Враховуючи, що вибори народних депутатів України призначені на 28 жовтня 2012 року, а заява політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»до Центральної виборчої комісії надійшла 15 жовтня 2012 року, -оскаржувана постанова прийнята з дотриманням вимог щодо часових меж для її прийняття, встановлених Законом України «Про вибори народних депутатів України».
Доводи позивача з посиланням на пункт 7 ст. 4.9.4 статуту політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»щодо вичерпного переліку повноважень з'їзду партії та порядку висування кандидатур до партійного списку кандидатів у народні депутати України по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу та вилучення їх зі списку, а також можливість їх висування по одномандатних округах та посилання на те, що в статуті політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»відсутні повноваження та порядок зняття кандидатів у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки рішення Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»від 15.10.2012 року прийняте не про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати, а про скасування рішення ХІ з'їзду Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»від 30.07.2012 року «Про висування кандидатом у народні депутати України від Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі № 151 на чергових виборах народних депутатів України від 28.10.2012 року ОСОБА_2»та наділено першого заступника Голови партії Турчинова О.В. певними повноваженнями щодо оформлення та підписання рішення з'їзду партії.
Крім того, у відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про політичні партії в Україні»втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється.
Таким чином, втручання ЦВК як суб'єкта владних повноважень у внутрішню діяльність політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», за винятком випадків, передбачених Законом України «Про політичні партії в Україні», заборонено законом.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає постанову Центральної виборчої комісії від 16.10.2012 року № 1577 такою, що містить вичерпні підстави для скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2, прийнята на підставі і в межах наділених повноважень відповідно до вимог Закону № 4061-VI.
Тому суд перевіряючи відповідність оскаржуваної постанови від 16.10.2012 року № 1577 вимогам чинного законодавства, вважає, що остання прийнята обґрунтовано, об'єктивно та з додержанням норм чинного законодавства і підстави для її скасування відсутні.
Враховуючи, що відповідачем, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, надано достатньо доказів правомірності, законності та обґрунтованості свого рішення, колегія суддів дійшла висновку, що адміністративний позов кандидата у народні депутати України у 151 одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 161, 163, 172, 177 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
В задоволенні адміністративного позову Кандидата у народні депутати України у 151 одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання незаконною та скасування постанови № 1577 від 16.10.2012 року -відмовити в повному обсязі.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Вівдиченко Т.Р.
Лічевецький І.О.