АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2/1623/223/2012 Номер провадження 22-ц/786/286/2013 Головуючий у 1-й інстанції Грузман Т.В. Доповідач Антонов В. М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2013 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області у складі:
головуючого: судді Антонова В.М.,
суддів: Кузнєцової О.Ю., Чічіля В.А.,
при секретарі: Гнатюк О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 26 листопада 2012 року
по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про зміну розміру аліментів на утримання дитини, -
в с т а н о в и л а:
У липні 2012 року ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_1, в якому просила змінити розмір аліментів, що стягуються з відповідача на підставі постанови Оржицького районного суду Полтавської області від 16 серпня 2002 року на її користь на утримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1/6 частини на 1/4 частину всіх його видів заробітку (доходів), але не менше 30% прожиткового мінінмуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення сином повноліття; а також стягнути витрати на правову допомогу.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що її заробітної плати та аліментів, які сплачує відповідач, недостатньо для утримання їх спільного сина.
Рішенням Оржицького районного суду Полтавської області від 26 листопада 2012 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Змінено розмір аліментів, що стягуються з ОСОБА_1 на підставі постанови Оржицького районного суду Полтавської області від 16.08.2002 року на користь ОСОБА_2 на утримання їхнього спільного сина -ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 1/6 частини на 1/4 частину всіх його видів заробітку (доходів), але не менше 30 відсотків прожиткового мінінмуму для дитини відповідного віку щомісчно до досягнення дитиною повноліття.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 214,60 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення оскаржив відповідач ОСОБА_4, який в апеляційній скарзі, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, неправиьне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуальногорпава, просив скасувати рішення районного суду та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Зазначав, що суд першої інстанції не врахував, що його матеріальне становище погіршилося, оскільки його звільнено з посади декана факультету економіки та менеджменту Університету економіки і торгівлі, і на сьогодні він працює викладачем на 0,5 посадового окладу. Вказував, що доходів від видавництва книг не отримує, оскільки публікується за власні кошти.
Посилався на те, що стягнення із нього аліментів у визначеному судом першої інстанції розмірі залишить його теперішню сім'ю без засобів для існування, оскільки він також щомісячно повинен сплачувати комунальні послуги та здійснювати платежі на погашення кредиту.
Вказував, що районним судом залишено поза увагою, що їх із позивачкою син навчається у Ковалівській школі-інтернаті, де вартість навчання становить 180,00 грн. на місяць, і де дитина постійно проживає та харчується.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги з наступних підстав.
Як убачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, сторони по справі перебували у зареєстрованому шлюбі, який розірвано 22 листопада 2002 року, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 від 18 грудня 2002 року /а.с. 4/.
Від шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_1 мають двох дітей -доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, та сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.3/.
Постановою Оржицького районного суду Потавської області від 06 серпня 2002 року з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_7 стягнуто аліменти в розмірі 1/3 всіх видів його заробітку щомісячно на утримання дітей до досягнення ними повноліття /зворотня сторона а.с.4/.
Згідно виконавчого листа, виданого Оржицьким районним судом Полтавської області від 01 квітня 2009 року, з відповідача на користь ОСОБА_5 стягнуто аліменти в розмірі 1/6 частини всіх видів його доходів щомісячно у зв'язку з продовженням навчання в учбовому закладі, починаючи з 26 лютого 2009 року до закінчення дочкою навчання, але не більше, ніж до досягнення нею 23 років /а.с. 5/.
01 червня 2012 року ОСОБА_5 завершила навчання та отримала диплом Полтавської державної аграрної акдемії /а.с. 49/.
Ухвалою Оржицького районного суду Полтавської області від 09 листопада 2011 року роз'яснено ОСОБА_1 про те, що згідно постанови судді Оржицького районного суду Полтавської області від 16 серпня 2002 року підлягають стягненню алімени в розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітків до досягнення дочкою ОСОБА_8 повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_6. Після цього аліменти повинні стягуватися в розмірі 1/6 частни всіх видів заробітку ОСОБА_1 на користь колишньої дружини на утримання сина ОСОБА_6 до досягнення ним повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5 /а.с.44/.
Частина 1 ст.18 Конвенції про права дитини визначає принцип загальної та однакової відповідальності батьків за виховання і розвиток дитини та декларує, що найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Згідно ст.180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч.1 ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
У п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз'яснено, що відповідно до ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що стягнення аліментів з відповідача в розмірі 1/6 частини заробітку є недостатнім для забезпечення належного рівня життя дитини, а також, що позивачкою доведена зміна обставин, за яких вона почала отримувати аліменти лише на одну дитину.
Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, фактично направлені на переоцінку доказів
Згідно довідки Національної академії державного управління при Президентові України, де ОСОБА_1 навчається в докторнатурі, його середній заробіток становить 2 168,67 грн.
З довідок, наданих Вищим навчальним закладом Укоопспілки «Полтавський університет економіки та торгівлі», вбачається, що ОСОБА_1 працював у вказаному навчальному закладі на посаді декана факультету економіки та менеджменту за сумісництвом з 01 вересня 2011 року (наказ №88-к від 01 вересня 2011 року) по 31 серпня 2012 року (наказ №80-к від 29 серпня 2012 року), з 01 вересня 2012 року (наказ №82-к від 31 серпня 2012 року) працює на посаді доцента кафедри управління персоналом і економіки праці за сумісництвом.
Згідно довідки про заробітну плату Вищого навчального закладу Укоопспілки «Полтавський університет економіки та торгівлі»№06-8/16 від 14 січня 2012 року за період з вересня по грудень 2012 року відповідачеві була нарахована заробітна плата у розмірі: 1 392,08 грн., 1 419,68 грн., 1 419,68 грн., 1 447,28 грн. відповідно.
Такий показник державного бюджету Укрїани на 2013 рік як прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років становить: з 1 січня 2013 року в розмірі 1 250 гривень, з 1 квітня -1 266 гривень, з 1 липня -1 266 гривні, з 1 жовтня -1 290 гривень, з 1 грудня -1 306 гривень.
З урахуванням викладеного аліменти у розмірі 1/6 частини від всіх доходів ОСОБА_1 є недостатньою матеріальною підтримкою з боку батька для неповнолітнього ОСОБА_3.
Враховуючи, що старша донька відповідача ОСОБА_9 закінчила навчання, і відповідно припинилися його аліментні зобов'язання щодо неї, то дійсно мала місце зміна матеріального стану платника.
Колегія суддів наголошує, що пониження в посаді, на якій відповідач працює за сумісництвом, має також негативні наслідки і для дитини, на яку стягуються аліменти, адже пропорційно зменшується і сума стягуваних аліментів. Однак принципове значення в даній конкретній ситуації має припинення сплати аліментів на старшу дитину, а не кар'єрні віхи платника.
Посилання ОСОБА_1 на те, що він вимушений сплачувати комунальні послуги та виплачувати кредит, є неспроможним.
Крім того, колегія суддів не бере до уваги наданий у судовому засіданні судовий наказ від 08.01.2013 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_10 аліментів на утримання дочки ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_4. Зі змісту вказаного наказу вбачається, що платник та стягувач проживають разом, таким чином відповідач продовжує проживати однією сім'єю зі своєю теперішньою дружиною та молодшою дитиною. Таким чином відповідач штучно створює умови для того щоб зменшити свій тягар утримання сина.
З огляду на те, що рішення суду відповідає вимогам закону, зібраним по справі доказам, обставинам справи, підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст.303, 304, 307, 308, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 26 листопада 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
ГОЛОВУЮЧИЙ: /підпис/ В.М. Антонов
СУДДІ: /підпис/ О.Ю. Кузнєцова
/підпис/ В.А. Чічіль
ЗГІДНО:
Суддя апеляційного суду
Полтавської області В.М. Антонов