РАДА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
Про стан проведення грошово-кредитної політики у січні-липні 2013 року та її вплив на стан соціально-економічного розвитку України
Відповідно до п. п. 2, 3 та ч. 3 статті 9 Закону України "Про Національний банк України"( 679-14 ) Рада Національного банку України прийняла РІШЕННЯ:
1. Взяти до відома інформацію Правління Національного банку України про виконання Основних засад грошово-кредитної політики ( vr016500-12 ) у січні-липні 2013 року.
2. Визнати, що проведення грошово-кредитної політики у січні-липні 2013 року відповідало пріоритетам діяльності, визначеним законодавством України, дало змогу забезпечити стабільність грошової одиниці України, а також сприяло стабільності банківської системи та підтримувало економічну політику Кабінету Міністрів України.
Протягом перших семи місяців 2013 року показник приросту індексу споживчих цін у річному вимірі коливався від "мінус" 0,8% (у березні та квітні) до нульового значення (у липні).
Макроекономічні умови здійснення грошово-кредитної політики характеризувалися покращанням платіжного балансу, зведений профіцит якого у першому півріччі 2013 року становив 2,2 млрд. дол. США порівняно з "мінус" 1,1 млрд. дол. США у відповідному періоді 2012 року. Це сприяло збалансованості валютного ринку та передбачуваній динаміці обмінного курсу гривні, який за сім місяців 2013 року на міжбанківському валютному ринку знизився відносно долара США на 0,67% — до 8,1058 грн./дол. США
За умов забезпечення стриманої інфляційної динаміки системні заходи вживалися в напрямку стимулювання розвитку національної економіки, зокрема шляхом забезпечення відповідного обсягу грошової пропозиції. Приріст грошової маси в січні-липні 2013 року становив 10,0%, монетарної бази — 9,2%. Попри перевищення показником приросту монетарної бази річних прогнозних орієнтирів, визначених Основними засадами грошово-кредитної політики на 2013 рік ( vr016500-12 ), динаміка обсягу грошової пропозиції повністю відповідала ситуації в економіці та була адекватна тим процесам, що відбувалися у макроекономічній і фінансовій сфері.
Стабільність грошової одиниці сприяла підвищенню довіри до неї суб'єктів економіки. Збільшення депозитів у національній валюті у січні-липні 2013 року становило 17,9%, у той час як в іноземній валюті вони знизилися на 0,6%. Як результат, показник доларизації депозитів за цей період знизився з 43,7% до 39,6%.
Зростання ресурсної бази банків відповідно сприяло зниженню середньозваженої процентної ставки за кредитами в національній валюті до 15,7% у липні 2013 року з 17,6% у грудні 2012 року, на міжбанківському кредитному ринку — до 2,7% з 8,1% відповідно.
Збільшення депозитного портфеля банків та стабілізація ринкових очікувань сприяли поступовій активізації кредитування — за сім місяців 2013 року зростання банківських кредитів становило 3,3% порівняно з від'ємним приростом ("мінус" 0,2%) у відповідному періоді 2012 року. Переважна частина кредитів спрямовувалася в реальний сектор економіки.
Проведення грошово-кредитної політики в січні — липні 2013 року відповідало цілям та завданням, визначеним в Основних засадах грошово-кредитної політики на 2013 рік( vr016500-12 ).
3. Рекомендувати Правлінню Національного банку України:
у разі збереження низьких темпів інфляції при регулюванні обсягу грошової пропозиції враховувати доцільність створення належних монетарних стимулів для відновлення економічного зростання та вважати припустимим можливе відхилення у більший бік показника приросту монетарної бази порівняно із прогнозними орієнтирами, визначеними в Основних засадах грошово-кредитної політики на 2013 рік( vr016500-12 );
за результатами аналізу показників економічного розвитку та стану грошово-кредитного ринку у січні-жовтні 2013 р. розглянути питання доцільності коригування визначених Основними засадами грошово-кредитної політики на 2013 рік( vr016500-12 ) прогнозних орієнтирів приросту монетарної бази.
4. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:
сприяти налагодженню співробітництва з Міжнародним валютним фондом, а також залученню коштів інших глобальних інституцій (Світовий банк, ЄС);
вжити додаткових заходів в напрямку збалансування бюджету поточного року та подолання диспропорцій в енергетичному секторі;
при розробленні закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" виходити із реалістичного прогнозу економічного розвитку, передбачити посилення інвестиційної спрямованості бюджету та низького рівня його дефіциту;
вжити заходів щодо нейтралізації ризиків, пов'язаних із запровадженням та обігом казначейських фінансових векселів, у т. ч. передбачивши їх випуск виключно у формі електронного документа.
Голова Ради Національного банку України
І. М. Прасолов
{Текст взято з сайту НБУ України http://www.bank.gov.ua}