Нова постанова уряду не дозволить орендарям водойм знущатися з людей
З 1 липня в Україні діє новий порядок оренди водойм. Він визначається «Типовим договором оренди водних об’єктів», що затверджений постановою Кабінету Міністрів від 29 травня цього року. Особливість типового договору — те, що за ініціативи Прем’єр-міністра до нього внесено пункт щодо обов’язковості забезпечення вільного доступу до цих водойм пересічних громадян: «Передача в оренду водного об’єкта здійснюється без обмеження права загального користування, якщо інше не визначено законом».
До речі, аналогічну вимогу висуває й чинний Водний кодекс у ст. 51: «Орендарі водного об’єкта зобов’язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування». Але кодекс не передбачає покарання за невиконання цієї вимоги. Тепер же ситуація змінилася: оренду можна скасувати у разі невиконання умов договору.
Отже, постанова чітко зазначає, що орендар ставка чи озера не має права забороняти людям купатися у водоймі. А також рибалити, плавати на човнах, здійснювати забір води без застосування споруд або технічних пристроїв (наприклад, на полив) тощо.
На часі — закон про адміністративну відповідальність за обмеження доступу до водойм. Фото Світлани Скрябіної
Нова постанова має зняти соціальну напругу, особливо в селах.
Адже є чимало прикладів, коли людей, які самі ж ці ставки копали, охорона не підпускає до берега на гарматний (точніше, пістолетний або автоматний) постріл. Доходило і до побиття, і до смертовбивства.
Тепер же озброюйтесь номером «Урядового кур’єра» за 27 червня (стор. 19—20) і з посиланням на Прем’єр-міністра сміливо прямуйте до улюбленої ковбані. А як не допоможе читання вголос — викликайте міліцію, пишіть скаргу до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з вимогою розірвати угоду про оренду. Копію — до прокуратури (бажано рекомендованим листом з повідомленням про вручення).
Цим типовим договором буде визначено перелік заходів із покращення екологічного стану водойми. Про це на ініційованій Українською екологічною лігою прес-конференції «Нова водна політика України» повідомив заступник голови Держводагентства Олексій Чунарьов. Він також нагадав, що серед сюрпризів цьогорічної повені були і такі неприємні, як прорив гребель ставків. «Знайти орендарів цих водойм (а саме вони мали стежити за технічним станом гідроспоруд) було дуже складно. А притягти до відповідальності взагалі неможливо, — зазначив О. Чунарьов. — Але тепер цьому покладено край». У типовому договорі прописано також відповідальність орендарів за збитки, завдані третім особам внаслідок експлуатації водойми.
Постанова стала одним із документів, у яких відобразилося бачення нової водної політики України Радою національної безпеки й оборони, Президентом та урядом. У спеціальному указі Президента зокрема декларуються такі важливі принципи, як басейновий підхід, інтегроване управління водними ресурсами, заборона для промпідприємств вводити тимчасові відхилення від санітарних норм, застосування економічних механізмів стимулювання водоощадних технологій.