11-го вересня православні та греко-католики відзначають свято Усічення голови Пророка Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана (у народі — Головосіки), повідомляє Gazeta ua. Святий Іоан Хреститель (Передвісник) або «посланець» Христа, який передбачив його прихід, утворює сполучну ланку між Старим і Новим Заповітами; він останній у ряді старозавітних пророків і перший святий Нового Заповіту, в якому розповідається його історія.
В Євангелії від Марка детально розповідається про страшну мученицьку смерть Іоана Предтечі — попередника Ісуса Христа. Цар Ірод, у часи якого жили Іоан Хреститель та Ісус Христос, покохав дружину свого брата Пилипа і одружився з нею. Ірод боявся Іоана, бо бачив у ньому людину праведну і святу, у багатьох випадках він його слухався. Іоан відверто говорив йому, що він здійснив ганебний вчинок, пов'язавши своє життя з дружиною брата. Ці докори не дуже подобалися Іроду. Такі відверті й сміливі слова не подобалися і Іродіаді, колишній дружині Пилипа, яка хотіла вбити Іоана. І ось врешті така нагода з'явилася. У день народження Ірода запросили багато гостей, вони співали й танцювали. Особливо захопив царя танець дочки Іродіаді, захопив настільки, що за насолоду, яку вона йому подарувала, він пообіцяв їй все, що вона попросить. Дівчина, порадившись з матір'ю, попросила у царя голову Іоана Хрестителя на блюді. Ірод не відмовив, і голова Іоана була принесена. Так розповідається у біблійному переказі.
Цього дня люди дотримуються суворого посту. Не можна нічого різати, що нагадує собою голову. Взагалі вважається, що цього дня не варто брати у руки гострі речі: ніж, сокиру, пилку. Тобто, все, що нагадує мученицьку смерть святого. У народі кажуть, що якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров.
На Усічення не радили їсти круглі фрукти та овочі: яблука, капусту, картоплю, а також червоні помідори, кавуни, бо вони нагадують кров святого. Відтак, не можна їсти й будь-що на блюді — на ньому лежала голова Іоана Предтечі. Цього дня не варили борщу, це був єдиний день, коли гріх їсти борщ. Картоплю варили в «мундирах», гарбузи пекли, хліб відламували руками. Їли тільки пісні страви або й зовсім не їли.