Справа № 686/24300/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2014р. м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої - судді Логінової С.М.,
при секретарі - Лоб І.А.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Хмельницькому цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення коштів, посилаючись на те, що йому належить на праві власності 1/6 частка в квартирі АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 07.11.2011 р., витягом Хмельницького бюро технічної інвентаризації від 17.11.2011 р. та технічним паспортом. ОСОБА_2 належить 1/3 частка в означеній квартирі.
Позивач посилається на те, протягом періоду з листопада 2010 року по жовтень 2013 року ним було сплачено комунальні та інші послуги, що підтверджується відповідними квитанціями. За означений період ОСОБА_1 сплачено за комунальні послуги та інші платежі у сумі 6711 грн. 03 копійки.
Всього за комунальні та інші надані послуги, за період з листопада 2010 року по жовтень 2013 року було сплачено 6711,03 грн., в тому числі 2116,34 грн. - оплата за квартиру, комунальні та інші послуги; 4357,38 - оплата за центральне опалення і гаряче водопостачання; 237,31 грн. - оплата за технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем.
Відповідач не приймала участі в оплаті житлово-комунальних послуг, а тому, просить стягнути із відповідача, у порядку регресу, вартість сплачених комунальних та інших послуг, відповідно до 1/3 частки.
ОСОБА_1 посилається на те, що ОСОБА_2 разом із іншими співвласниками квартири АДРЕСА_1 зобов'язана сплачувати витрати на утримання майна, що перебуває у спільній частковій власності відповідно до розміру своєї частки - 1/3 частки.
Позивач надав квитанції про оплату за період з листопада 2010 року по жовтень 2013 року, на виконання вимог ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ч. 4 ст. 544 ЦК України, боржник, який виконав солідарний обов'язок, має право на зворотну вимогу (регресу) до кожного з решти солідарних боржників у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього.
ОСОБА_1 посилається, що у відповідності до ст. 360, 544 ЦК України, у порядку регресу, із відповідача повинно бути стягнуто: 6711,03*1/3 =2237,01 грн.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_2 заборгованість у сумі 2237,01 грн. по оплаті житлово-комунальних послуг.
Позивач у судому засіданні свої вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив його задовольнити, заперечив проти твердження ОСОБА_2 про передачу йому коштів в рахунок оплати комунальних послуг.
Відповідач позов не визнала, пояснила, що заборгованість по оплаті за комунальні послуги відсутня, оскільки кошти в рахунок оплати комунальних послуг передавала позивачу через свого батька.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», утримання приватизованих квартир (будинків) здійснюється за рахунок коштів їх власників згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них.
Згідно п. 17 Правил користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, власники квартир багатоквартирних будинків зобов'язані вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування і ремонт будинку.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо-будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);
3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);
4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відповідно до п. 5. ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
На виконання вимог ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ОСОБА_1 було надано копії квитанцій про оплату, за період з листопада 2010 року по жовтень 2013 року.
Частиною 1 ст. 360 Цивільного кодексу України встановлено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
Відповідно до ст. 541 Цивільного кодексу України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
Згідно ст. 257 цього Кодексу, загальна позовна давність встановлюється у три роки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві власності належить 1/6 частка у квартирі АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 07.11.2011 р., витягом Хмельницького бюро технічної інвентаризації від 17.11.2011 р. та технічним паспортом.
ОСОБА_4 (дочці позивача) належить на праві власності 1/2 частина означеної квартири.
ОСОБА_2 належить 1/3 частка у квартирі АДРЕСА_1.
ОСОБА_2 разом із іншими співвласниками квартири АДРЕСА_1 зобов'язана сплачувати витрати на утримання майна, що перебуває у спільній частковій власності відповідно до розміру своєї частки - 1/3 частки.
ОСОБА_1 надав квитанції про оплату комунальних послуг за період з листопада 2010 року по жовтень 2013 року на суму 6711,03 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 544 ЦК України, боржник, який виконав солідарний обов'язок, має право на зворотну вимогу (регресу) до кожного з решти солідарних боржників у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього.
Суд приходить до висновку, що на користь позивача з ОСОБА_2 у порядку регресу, слід стягнути 2237 грн. 01 коп. (6711,03 * 1/3 = 2237 грн. 01 коп.).
Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Суд приходить до висновку, що твердження відповідача про те, що заборгованість по оплаті за комунальні послуги відсутня, оскільки кошти в рахунок оплати комунальних послуг відповідач передавала позивачу через свого батька, не підтверджені належними та допустимими доказами.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 213, 215 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 20, 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 17 Правил користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, ч. 1 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст. 360, 541 Цивільного кодексу України суд
вирішив:
позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 2237 (дві тисячі двісті тридцять сім) грн. 01 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з ОСОБА_2 судовий збір у сумі 229,40 грн.
На рішення через суд першої інстанції, який його ухвалив, може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Хмельницької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особою, без участі якої проголошено рішення - протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Логінова С.М.