КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2604/24189/12 Головуючий у 1-й інстанції: Галаган В.І.
Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
УХВАЛА
Іменем України
"27" жовтня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Безименної Н.В., Ісаєнко Ю.А.
при секретарі: Козловій І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу судді Дніпровського районного суду м. Києва від 25.10.2012 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №214 - виборчої дільниці № 454 про надання права на отримання спеціального документу для прийняття участі у виборах народних депутатів України, -
В С Т А Н О В И Л А:
24.10.2012 ОСОБА_2 звернувся з вищевказаним адміністративним позовом до ДВК з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №214 - виборчої дільниці № 454.
Ухвалою судді Дніпровського районного суду м. Києва від 25.10.2012 вищевказаний адміністративний позов залишено без розгляду.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу судді.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, ухвала судді про залишення позовної заяви без розгляду від 25.10.2012 -скасуванню, виходячи з наступного.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Приймаючи рішення про залишення позовної заяви без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що позивач звернувся з даним позовом до суду поза межами строків звернення, встановлених для даної категорії адміністративних справ.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Стаття 173 КАС України визначає особливості адміністративних справ щодо уточнення списку виборців, у тому числі про включення осіб до списку виборців або виключення з нього.
Зокрема, згідно частин 3-4 статті 173 КАС України позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно.
Порядок складання списків виборців та їх уточнення регулюється Законами України «Про Державний реєстр виборців»та «Про вибори народних депутатів України».
Так, частиною 5 статті 40 Закону України «Про вибори народних депутатів України»встановлено строк подачі заяви про уточнення попереднього списку виборців, про включення або виключення виборця зі списку. Така заява може подаватися не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування, тобто останнім днем подання такої заяви може бути лише понеділок останнього перед голосуванням тижня, що припадає на 22.10.2012.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду першої інстанції з позовною заявою - 24.10.2012, що підтверджується відтиском штампу вхідної кореспонденції, не пізніш як за два дні до дня голосування, як того вимагає частина 3 статті 173 КАС України, в строки, передбачені чинним законодавством України.
Вказані обставини вказують на порушення суддею суду першої інстанції норм процесуального права.
Встановивши фактичні обставини справи та проаналізувавши спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції помилково зроблено висновок про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, а тому є неправильними процесуальні дії судді суду першої інстанції стосовно залишення позовної заяви без розгляду, що є підставою для скасування оскаржуваної ухвали.
Водночас строки, встановлені ст. 173 КАС України є такими, що не підлягають поновленню. Частиною 4 зазначеної статті встановлено, позовні заяви щодо уточнення списків виборців мають бути вирішені не пізніше, ніж за два дні до початку голосування.
Відповідно до положень ст. 179 КАС України позовні заяви, подані після закінчення строків встановлених ст.ст. 172-177 КАС України, суд залишає без розгляду.
Аналогічні приписи передбачено п. 11 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 02.04.2007. Зокрема визначено, що позовна заява залишається без розгляду якщо вона не вирішена до настання певної події, після якої судам заборонено розглядати такі справи. В даному випадку сплинув дводенний термін до дня виборів, що зобов'язує даний суд ухвалити рішення про залишення позовної заяви без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу позивача задовольнити частково, ухвалу судді від 25.10.2012 -скасувати та прийняти у справі нове рішення.
Керуючись ст. ст. 173, 199, 204, 206 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 -задовольнити частково.
Ухвалу судді Дніпровського районного суду м. Києва від 25.10.2012 -скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №214 - виборчої дільниці № 454 про надання права на отримання спеціального документу для прийняття участі у виборах народних депутатів України -залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Безименна Н.В.
Ісаєнко Ю.А.