У Крим прийшла весна, навіть знайшлися відпочивальники, які вирішили прийняти морські ванни. Та радіти дуже теплій погоді довелося недовго — незабаром стало холодніше, по небу почали блукати хмари, час від часу припускався дрібний дощик. У кримському гідрометцентрі повідомили, що такі температурні стрибки для лютого не є незвичними — цьогорічне явище наблизилося до температурного рекорду сторічної давності, але перекрити його не спромоглося.
Жодних аномальних явищ не зафіксував і старший науковий співробітник Нікітського ботанічного саду Олександр Нікіфоров, який уже багато років стежить за розвитком диких рослин. «Цього року жодних істотних зрушень у цвітінні трав’янистих не спостерігаю: підсніжники розпускаються у звичний для них період. У дикорослих дерев і кущів теж усе за графіком. Певних змін у вегетативному процесі можуть зазнати тільки плодові дерева, завезені до Криму, і лише за умови, що така погода протримається понад тиждень», — пояснив він. А цього, за прогнозами кримських синоптиків, не буде, оскільки з нинішнього тижня температура на півострові знизилася в середньому на 10—15 градусів, і зима нас ще трохи потримає у своїх обіймах.
Тим часом первоцвіти, що вже почали розквітати, поступово з’являються на ринках кримських міст. Хоч охочих торгувати ними — і це приємно — рік у рік стає дедалі менше. Як повідомили «УК» у природоохоронному відомстві, в автономії вже розпочалася акція «Первоцвіт», до якої долучилися лісгоспи, екологи, громадські організації, правоохоронні органи. Наприкінці цього тижня вже буде підбито перші підсумки рейдів, завдяки яким намагаються припинити збирання, перевезення і торгівлю зникаючими первоцвітами.
Ніжний цикламен — найжаданіша здобич для губителів природи. Фото з сайту czl23.ru
У Рескомі лісового господарства розповіли, що головними мішенями для порушників, які збагачуються за рахунок дикої природи, залишається пролісок складчастий і цикламен Кузнецова. Під загребущі руки та завидющі очі торгашів також потрапляють дволисті та сибірські проліски, інші ранньоквітучі рослини. Тому, на жаль, незаймані галявини пролісків і цикламенів — поки що рідкість у наших лісах. Але у відомстві визнають, що з роками охочих до квітів стає дедалі менше, і наводять приклад 1998-го. Саме тоді із Криму вивозили дорогоцінні первоцвіти мало не вагонами.
Що й казати, бізнес дуже вигідний. Торік у Криму букет пролісків у середньому коштував 10 гривень, а в столиці Росії за нього вже давали по 5—7 доларів. Нині всі, хто стоїть на захисті рослин, які зникають, готуються до піку торгівлі квітами, що традиційно припадає на день закоханих, 23 лютого та Міжнародний жіночий день.