Справа 2-о-3213
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2013 року Солом`янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого-судді- Лозинської М.І.,
за участі секретаря- Сідлецької Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за заявою ОСОБА_1, зацікавлена особа: Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду із заявою в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме: встановити факт проходження ним військової служби в період навчання у Львівському військовому ліцеї (Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут) з 16 серпня 1996 року по 18 червня 1999року.
В обґрунтування заяви вказує на те, що на підставі виклику начальника Львівського військового ліцею від 24.07.1996 № 248 відповідно до наказу Шумського районного військового комісару від 08.08.1996 № 149 він був направлений для здачі вступних екзаменів в Львівський військовий ліцей, який був створений на базі Львівської спеціальної школи - інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою відповідно до вимог п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.1992року № 490 « Про реформу системи військової освіти» і відносився до системи військової освіти Міністерства Оборони України та таким чином мав статус військового навчального закладу.
Заявник вказує, що з 16 серпня 1996 року він був зарахований на навчання до Львівського військового ліцею імені Героїв Крут, в якому навчався до 18 червня 1999 року, в подальшому після закінчення навчання відповідно до розподілу та державного замовлення на навчання, його документи були направлені для здачі до вступних іспитів до Одеського інституту Сухопутних військ.
21 червня 2003 року заявник зазначає, що він закінчив Одеський інститут Сухопутних військ та здобув кваліфікацію бакалавра менеджменту, офіцера військового управління тактичного рівня, після чого був зарахований в списки особового складу Прикордонних військ України.
На даний час заявник вказує, що він проходить службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України на посаді старшого офіцера відділу організаційно-планової роботи Департаменту матеріально-технічного забезпечення,у військовому званні майор.
Заявник своє звернення до суду мотивує тим, що відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 24 Закону України « Про загальний військовий обов`язок і військову службу» в редакції, що діяла на час його вступу до Львівського військового ліцею імені Героїв Крут початком перебування на військовій службі вважається день прибуття на навчання до військово-навчального закладу ( військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом у зв`язку з чим , він вступав до Львівського військового ліцею, розраховуючи на відповідний статус військовослужбовця на підставі діючих на той час нормативних актів, у зв`язку з чим зміни порядку початку та закінчення проходження військової служби відповідно до нової редакції закону не повинні впливати на його законні права та інтереси.
Заявник просить встановити йому юридичний факт, оскільки при розрахунку вислуги років військової служби йому не врахували період військової служби ,а саме навчання у Львівському військовому ліцеї імені Героїв Крут з 16.08.1996 року по 18.06.1999 року, що йому необхідно для перерахунку надбавки за вислугу років, а також порядок надання йому щорічної відпустки.
В судовому засіданні заявник позовні вимоги підтримав та просив їх задоволення.
Зацікавлена особа - Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут, будучи повідомленим належним чином про місце, день та час судового розгляду, свого представника в судове засідання не направив, про причини неявки в судове засідання не повідомив, у зв'язку з чим судом ухвалено про розгляд справи у відсутності представника зацікавленої особи.
Вислухавши заявника, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, 1980 року народження 08 серпня 1996 року був направлений для вступу у Львівський військовий ліцей, про що йому виданий припис № 7 від 08 серпня 1996 року, що підтверджується довідкою ТВО Військового комісара Кременецько-Шумського об`єднання районного військового комісаріату , а також архівною довідкою Архівного штабу Західного оперативного командування № 412242 від 27.10.2006 року.( а.с.6-7).
Матеріали справи свідчать також про те, що заявник навчався в Львівському військовому ліцеї в період з 16 серпня 1996 року по 18 червня 1999року , що підтверджується Витягом з наказу начальника Львівського військового ліцею від 16 серпня 2008 року № 174 , а також Витягом з Наказу від 18.06.1999року № 142. ( а.с.9,10).
З матеріалів справи вбачається, що після закінчення Львівського військового ліцею, заявник був направлений для здачі вступних іспитів до Одеського інституту Сухопутних військ, що підтверджується Витягом з наказу начальника Львівського державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут від 30 червня 1999року .( а.с.11).
21 червня 2003 року заявник закінчив Одеський інститут Сухопутних військ та отримав базову вищу освіту . ( а.с.15).
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України « Про загальний військовий обов`язок і військову службу» в редакції закону від 25.03.1992 року, що діяла на час вступу заявника до Львівського військового ліцею імені Героїв Крут , початком перебування на військовій службі вважається день прибуття до військово-навчального закладу ( військового ліцею) на навчання, а згідно частини другої вищевказаної статті Закону, закінченням перебування на військовій службі вважається день закінчення навчального закладу.
Таким чином, на час прибуття на навчання ОСОБА_1 на Львівського військового ліцею імені Героїв Крут, він в силу закону, якій діяв на той час, вважався таким, що розпочав проходження військової служби.
Зазначена вище редакція норми статті 24 Закону України « Про загальний військовий обов`язок і військову службу» діяла до 31 липня 1999року , до набуття чинності нової редакції Закону, в якій частина перша статті 24 не передбачає початок військової служби , навчання у військових ліцеях.
Відповідно до статті 58 Конституції України законі і інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність.
Таким чином, суд вважає, що положення статті 24 Закону України «Про загальний військовий обов`язок і військову службу» в редакції Закону України від 18.06.1999 № 766 XIV не поширюється на заявника, оскільки він прибув до військового ліцею на навчання в період дії закону, згідно з якою встановлено початок перебування на військовій службі-день прибуття на навчання до військового ліцею і внесення змін до закону , які набрали чинності 31.07.1999року, тобто після закінчення військового ліцею заявником, не припиняє ним проходження військової служби у військово-навчальному закладі до моменту його закінчення, так як в даному випадку закон зворотної дії у час не має.
Відповідно до Закону України « Про загальний військовий обов`язок і військову службу, у редакції із змінами, внесеними згідно із Законом № 2171-ІІІ від 21.12.2000, яка була чинна на момент вступу заявника до військового ліцею, одним із видів військової служби є військова служба ( навчання) у вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають кафедри військової підготовки ( факультети військової підготовки, відділення військової підготовки, інститути військової підготовки) з програмами підготовки на посади осіб офіцерського складу. Згідно статті 24 Закону України « Про військовий обов`язок і військову службу» початком проходження військової служби вважається день призначення на посаду курсанта ( слухача) вищого військового навчального закладу, військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу -для громадян, які добровільно вступають на військову службу.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992року № 490 « Про реформу системи військової освіти» створений Львівський військовий ліцей з присвоєнням йому імені Героїв Крут на базі Львівської спеціальної школи -інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою, який є відповідно до затвердженого Положення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 .04.1999року № 717, середнім загальноосвітнім навчальним закладом з військово-професійною спрямованістю навчання.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що заявнику слід встановити факт проходження ним військової служби в період навчання у Львівському військовому ліцеї з 16 серпня 1996 року з моменту зарахування його на навчання по 18 червня 1999року- по дату закінчення ним навчання, оскільки такий факт має юридичне значення та не суперечить матеріалам справи.
На підставі наведеного, керуючись ст.58 Конституції України, Законом України « Про загальний військовий обов`язок і військову службу» в редакції Закону від 25.03.1992 року , ст.ст. 256-259,210,294 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт проходження ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2 військової служби в період навчання у Львівському військовому ліцеї ( Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут) з 16 серпня 1996 року по 18 червня 1999 року.
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через районний суд м. Києва .
Суддя: