Справа № 2-а-306/12
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.12.2012 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Шевченко Т.М.
з участю секретаря Пижової Є.С.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС,
В С Т А Н О В И В :
26 жовтня 2007 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м Києва з адміністративним позовом на бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що вона є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, їй встановлено 3 групу інвалідності 1-ої категорії, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва.
Зазначила, що вона, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, але відповідач порушує її право.
У судовому засіданні позивач підтвердила зазначені в позові обставини, підтримала позовні вимоги та просила суд: зобов'язати відповідача перерахувати позивачу як інваліду 3 групи внаслідок ЧАЕС пенсію з квітня 2007 року на рівні, не нижче 6 мінімальних пенсій за віком, передбачених ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткову пенсію в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, передбачених ст. 50 вказаного закону, та провадити перерахунок пенсії з урахуванням підвищення розміру мінімальної пенсії, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Представник відповідача -Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва у судове засідання надав письмові заперечення.
Вислухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом 3 групи 1-ої категорії осіб, захворювання яких пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Голосіївського району м. Києва та одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону № 796-ХІІ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 цього Закону.
Згідно зі ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», № 796-12 від 28.02.1991 року пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,.4 встановлюються у вигляді: державної допомоги; додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС»особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю в розмірах: інвалідам 3 групи 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що у всіх випадках пенсія інвалідам, в яких є зв'язок захворювання з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС не можуть бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком.
Щодо мінімального розміру пенсії за віком, то відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він визначається виключно цим Законом і встановлюється згідно його ст. 28 ч. І - в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлюється законами України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Згідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
30.07.2007 року позивач звернулася до відповідача із заявою про нарахування державної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених ч. 4 ст. 54, ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що відповідач відмовив їй в перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії.
Безпідставними є посилання відповідачів у своїх заперечення на частину п'яту статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається КМУ, оскільки надання законодавцем такого права КМУ не означає, що останні, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, КМУ повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні позивачу розміру державної та додаткової пенсій підлягають застосуванню ст. ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку.
Враховуючи, що позивач звернувся до суду 26.10.2007 року, суд дійшов висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва з 01 квітня 2007 року було порушено право позивача на отримання їй належних виплат, розрахованих відповідно до мінімальної пенсії за віком.
23.07.2011 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 р. «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів бюджету».
Отже, нарахування виплати до 23.07.2011 р. громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватись відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи!, після зазначеної дати відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»з відповідними змінами.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 19,64 Конституції України, статтями 1, 13, 17. 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 19.12.2006 року, ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії»від 05.10.2000 р., ст.ст. 1-2, 4-6, 10-11, 14-15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104-105, 111-112, 114, 121, 160, 161-163, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва щодо відмови в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням проведених відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.04.2007 року по 22.07.2011 р. з урахуванням раніше виплачених сум за вказаний період.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду, через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя